تور مجازی عمیق ترین قنات جهان

//تور مجازی عمیق ترین قنات جهان
تور مجازی عمیق ترین قنات جهان1397/9/1 22:57:48

Project Description

تور مجازی عمیق ترین قنات جهان

 

در این بخش تور مجازی عمیق ترین قنات جهان یعنی قنات قصبه ی گناباد را معرفی خواهیم کرد قنات قصبه گناباد (کاریز گناباد) عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین کاریز جهان است. آنگونه که از منابع کهن و همچنین سفرنامه ناصر خسرو و منابع شفاهی بر می‌آید آن را قنات قصبه می‌گفته‌اند. قنات قصبه گناباد، یکی از عجایب تمدن کهن بشری محسوب شده و شیوه رازآلود حفر این قنات، بسیار درخور توجه است. حفاران این قنات توانسته‌اند یکی از مشقت‌بارترین تلاش‌های بشری عهد کهن را رقم بزنند.

با کمی دقت می فهمیم که آنچه پیش رویمان است تنها یک قنات ساده مثل چندین قنات کشورمان نیست بلکه عنوان بزرگترین ، طولانی ترین و قدیمی ترین قنات جهان را با خود به یدک می کشد . قناتی  با دالان های تاریک که هنوز هم آب شهر را تامین می کند اما کسی تا به حال نتوانسته از راز و رمز این قنات به طور کامل با خبر شود . هیچ کس تصوری از انتهای این قنات ندارد و تنها طول آن ۳۵ کیلومتر تخمین زده می شود . قناتی که با ژرفای بیش از ۳۰۰ مترش شاهکار آبی جهان را از دو هزار و هفتصد سال پیش به نمایش گذاشته است.

شگفتی ساختار این قنات باعث شده تا نام آن در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۳ در فهرست آثار ملی ایران و در اجلاس استانبول ترکیه در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ در فهرست آثار ثبت شده در یونسکو ثبت شود .

تور مجازی عمیق ترین قنات جهان ، یعنی قنات قصبه ی گناباد توسط استودیو اسپین به عنوان تیم تصویر برداری مورد تایید گوگل، در پاییز سال ۱۳۹۷ به سفارش میرات فرهنگی این شهر تهیه و تصویر برداری شد. آنچه پیش شماست بازدید مجازی از این میراث ثبت شده در یونسکو به دو زبان فارسی و انگلیسی می باشد. همچنین در این پروژه توضیحات تصویری به صورت گالری های عکس، فایل های PDF و نریشن برای درک تعاملی بهتر کاربر نیز قرار داده شده است. همچنین کاربران میتوانند با استفاده از هدست واقعیت مجازی از این پروژه باه صورت بسیار جذاب تری دیدن کنند.

آنچه پیش روی شماست بخشی از پروژه جذاب بزرگترین قنات جهان است که میتوانید از طریق لینک زیر یا وب سایت گوگل از آن دیدن فرمایید.

ورود به تور مجازی

ورود بازدید از طریق گوگل