تور مجازی رباط طرق مشهد

خانه » Portfolio » تور مجازی رباط طرق مشهد
تور مجازی رباط طرق مشهد1401/11/5 12:01:55

Project Description

تور مجازی رباط طرق مشهد از آن جهت مورد اهمیت است که این مجموعه یکی از آثار ثبت شده ملی است. رباط طرق مربوط به دوره صفوی است و در مشهد، ناحیه طرق واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۶۳ با شمارهٔ ثبت ۱۶۳۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این رباط دو ایوانی در ابتدای جاده مشهد – نیشابور قرار دارد و شامل دو کاروانسرا متعلق به عهد صفویه و قاجار می‌باشد اهمیت این رباط از آن جهت است که عموماً به عنوان آخرین منزل شهر مشهد، محل وداع یا استقبال محسوب می‌شده است.

 

تور مجازی رباط طرق مشهد

 

بنابر متون تاریخی ناحیه طرق، منزلگاهی مهم در راه مواصلاتی نیشابور مرو و توس به شمار می آمد و کاروان هایی که قصد شاهراه اعظم خراسان (جاده ابریشم) را داشته اند، از این مسیر تردد می نمودند. برای کاروان های زائر نیز آخرین منزل قبل از ورود به مشهد الرضا بوده است. همچنین طرق در سال 1298 (ه.ق) دارای دو کاروانسرا متعلق به دوره صفویه بوده که کاروانسرای ساخته شده در زمان شاه عباس صفوی به دلیل تخریب، به دستور ناصرالدین شاه قاجار برچیده شد و از مصالح آن کاروانسرایی تابستانی بنیان گردید.

در حال حاضر از کاروانسرای شاه عباسی اثری بر جای نمانده و تنها کاروانسرای شاه سلیمان صفوی سالم است. بخش قاجاری بنا دارای یک ردیف غرفه تابستانی در اضلاع شمالی- جنوبی و شرقی است و بیرون از کاروانسرای شاه سلیمان در ضلع غربی رباط نیز آب انبار و حمام قدیمی متعلق به دوره صفویه دیده می شود.

 

تور مجازی رباط طرق مشهد 2

 

تور مجازی رباط طرق مشهد در سال 1400 توسط استودیو اسپین و به سفارش شهرداری مشهد تهیه و طراحی گردید. این تور مجازی شامل نماهای Livepano جهت راهنمای هرچه بهتر گردشگران بوده تا بتوانند به تمام اطلاعات تاریخی این محل دسترسی داشته باشند. بازدید مجازی اماکن تاریخی این امکان را برای گردشگران فراهم می‌کند تا قبل از عزیمت به محل، با کلیات و بخش های مختلف مجموعه آشنایی نسبی داشته باشند.

همچنین برای بازدید دیگران نقاط مشهد می‌توانید به صفحه تور مجازی مشهد سر بزنید.

برای مشاهده این تور مجازی رباط طرق مشهد ، این بنای زیبا و تاریخی، از لینک زیر وارد شوید :

ورود به تور مجازی