۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

خانه » ۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

گرفتن تصاویر پرتره منحصر به فرد، به خصوص در خیابان ها، کار مشکلی می باشد. متغیرهای فراوانی در این امر تاثیر گذار هستند،از نورپردازی، نزدیک شدن به سوژه گرفته، تا سرعت عمل در استفاده از دوربین. امروزه تقریبا با تمامی مدل های دوربین ها می توان پرتره های مناسبی را خلق کرد با این حال بسیاری از عکاسان از دوربین های DSLR که کنترل بیشتری بر روی آن دارند و میتوانند احساسات خود را به صورت خلاقانه بیان کنند،  استفاده می کنند.

به هر حال از هر دوربینی که استفاده میکنید، امیدواریم بتوانید با بکار گرفتن این ۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده از سوژه ها، خانواده و دوستان خود عکس های زیبا و خلاقانه بگیرید.

۱-برای عکس های پرتره از جبران نور دهی استفاده کنید:

واژه جبران نوردهی ممکن است کلمه پیچیده ای به نظر برسد، اما در بیان ساده جبران نوردهی به معنای این است که سوژه شما روشن تر یا تاریک تر به نظر برسد. این مورد علل خصوص برای گرفتن عکس هایی پرتره ای که در ان نور روی پوست صورت سوژه است بسیار مناسب بوده به طوری که رنگ پوست سوژه هم سفید و بی حال نشود یا برای عکس های مدل هایی با تم پوستی تاریک تر که میخواهید طبیعی تو جلوه کنند می توان از این روش استفاده کرد.

امروزه تقریبا تمامی دوربین های DSLR، بخشی وسیعی از دوربین های کامپکت و بسیاری از گوشی های هوشمند بخش تنظیمات جبران نوردهی را در منوی خود قرارداده اند. برای این مورد حتما منو دوربین خود را چک کنید. به اندازه +1 جبران نوردهی را مثبت کنید تا صورت مدل روشن تر و به اندازه -1 درجه جبران نوردهی را کم کنید تا سوژه تاریک تر به نظر برسد.

۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

 

۲-نردیک شدن به سوژه:

این کار ساده به نظر می رسد، امانردیک شدن به سوژه می تواند به عنوان یکی از بزرگترین چالش ها در عکاسی پرتره باشد. به خصوص اگر سوژه غریبه باشد یا دایما در حال تحرک و تکان خوردن باشد. اما با نزدیک کردن دوربین به سوژه به صورت فیزیکی و نزدیک شدن به سوژه می توانید احساسات یک فرد، خطوط صورت یا حتی درخشش چشمان سوژه را به تصویر بکشید.

به جای استفاده از یک لنز زوم، از یک لنز رنج استاندارد یا لنز پرایم واید استفاده نمایید. با این کار هم شما مجبور می شوید به سوژه نزدیک تر شوید و هم سوژه ترس کمتری از لنز خواهد داشت. از خانواده و دوستان بخواهید تا نزدیک لنز شما ژست بگیرند. اما اگر میخواهید از یک غریبه عکس پرتره تهیه کنید حتما از آنها اجازه این کار را بگیرید (معمولا سوژه ها از این کار خوشحال می شوند)، علاوه بر این در این مدت زمان شما میتوانید دوربین خود را تنظیم کنید. تا زمانی که تنظیمات و منو های دوربین را به خوبی فرانگرفته اید، از فوکوس اتوماتیک و سرعت های شاتر بالا استفاده کنید تا بتوانید روی فاصله خود با سوژه تمرکز کنید.

۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

 

۳- از سوژه ها عکس های صمیمی و بی آلایش بگیرید:

برای گرفتن عکس های طبیعی و صمیمی و صاف و ساده، چند عکس قبل و بعد از این که سوژه برای عکس گرفتن حاضر شود، بگیرید. سوژه معمولا احساس راحتی بیشتری دارد و شانس برای گرفتن عکس های بسیار بهتر مثل خنده های طبیعی آنان، نگاه شیطنت آمیز بچه ها و …زمانی که آنها برای عکاسی آماده نیستند بسیار بیشتر است.

اگر دوربین شما مود عکاسی brust یا عکاسی پیوسته را دارد حتما از آن استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از لنزهای زوم و رعایت فاصله های بیشتر از سوژه باعث جلب توجه سوژه نشوید تا در نتیجه عکس های بهتر و طبیعی تری ثبت نمایید.

۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

 

۴- در حالی که برای سوژه داستانی را تعریف می کنید در آن حین عکاسی کنید:

یک عکس پرتره از سوژه در محیط طبیعی پیرامونش بیانگرایی بسیار بیشتری نسبت به یک عکس پرتره از صورت شخص دارد. به عنوان مثال شما میتوانید با استفاده از یک لنز واید از یک آشپز در محل آشپزخانه یا یک کشاور در یک مزرعه پر از گاو عکاسی کنید. یا عکاسی از یک بند موسیقی با پس زمینه آلات موسیقی یا یک مغازه ساز فروشی می تواند بسیار جذاب باشد. به این که در بکگراند سوژه چه چیزی قرارخواهد گرفت بسیار دقت کنید و در مورد آن فکر کنید.

هدف از گرفتن یک عکس قوی و خارق العاده از لحاظ بصری این است که در واقع اثر گذاری آن را برای مخاطب دو چندان کنیم تا چیزهای بیشتری که مد نظر ماست از درون عکس استخراج کند.

۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

 

۵- تجربه کنید و قوانین را بشکنید:

در کنار عکاسی کردن با اصول و قواعد اصلی میتوان با چند روش ساده پرتره های موفق و خلاقانه ای را به وجود آورد. به عنوان مثلا از سوژه بخواهید به جای نگاه کردن مستقیم به دوربین به اطراف (نزدیک یا دور) نگاه کند. یا مثلا از نردبان بالا بروید و از بالا تر از سوژه خود عکاسی کنید. یا دراز بکشید و از پایین به بالا عکاسی کنید. قواعد ترکیب بندی عکاسی را مثل قراردادن سوژه در نقطه طلایی بشکنید و با آن پرتره های غیر معمول بسازید. یا پرتره خود را با نوردهی های طولانی یا سرعت شاتر های پایین به صورت غیر معمول تغییر دهید. هدف این کار بدست اوردن تجربه های جدید و یادگیری اصول و قواعد و در انتها رضایت مندی از عکاسی خواهد بود.

 

۵ روش برای خلق پرتره های فوق العاده

 

منبع : وب سایت کانن

توسط |1397/8/6 11:38:52آبان 6ام, 1397|عکاسی|بدون دیدگاه

درج دیدگاه